O kocourovi, který přišel na Vánoce je opravdu o kocourovi, který přišel na Vánoce. Její autor, americký literární kritik, publicista, satirik a jeden z nejznámějších zastánců práv zvířat ve světě Cleveland Amory ji napsal v roce 1987. U nás vyšla v roce 2009, v nakladatelství Práh. Pro české čtenáře ji přeložil Luboš Snížek.

Amory v roce 1967 založil Fund for Animals, organizaci, která proslula svým bojem za práva zvířat. O krutosti lovu a nehumánním využívání zvířat pro potřeby a zábavu lidí psal v knize Man Kind? Our Incredible War on Wildlife (1974). O pět let později založil největší útulek pro zvířata ve Spojených státech v Texasu v Murchisonu. Ranč, jménem Black Beauty , dodnes poskytuje domov pro mnoho set dříve týraných a zanedbávaných zvířat.

V knize O kocourovi, který přišel na Vánoce, popisuje autor své zážitky ze soužití s kočičím bezdomovcem, kterému dá jméno Polární medvěd. Vede s ním dlouhé rozhovory, bere ho na cesty a pokouší se zdokumentovat kocourův názor na dění kolem. Rovněž píše o své práci a o lidech, s kterými se setkává.

Je zajímavé sledovat změnu, kterou autor prochází. Knížku bych doporučila každému, kdo chce vědět jaké to je, žít s němou tváří. Ona totiž vůbec není němá, to jen my, lidé, si to myslíme. Každé zvíře má cit, cítí bolest zrovna tak jako radost. A ovlivňuje nás. I knížka O kocourovi, který přišel na Vánoce, je zajímavým rozborem autorova nitra.

 

Ludmila Černá