Rok co rok vyhlašuje nakladateství Albatros pro veřejnost soutěž o napsání knihy, jejíž autor získá kromě finanční odměny i smlouvu na vydání svého příběhu. V roce 2013 zabodovala Ilona Fišerová. O autorce se v knize bouhžel víc než je její jméno nedozvíme. Hledání na internetu dopadlo trochu lépe.

V článku pro KnihOKO autorka prozrazuje, že nejprve psala pohádky pro své děti a teprve později (v roce 2007) začala spolupracovat s Českým rozhlasem, pro který napsala dva seriály – Kovářské pohádky a Dar ze ZOO. Kniha Na orlích křídlech je její první tištěnou knihou, kterou si prý splnila dětský sen. Byla jsem zvědavá, jak se jí to podařilo.
Téma a reálie jsou v knize zvoleny dobře. Seznamujeme se se čtyřmi kamarády, jež spojuje zájem o landkiting, a jejich spolužačkou Veronikou, která miluje přírodu, zejména dravé ptáky. Tato parta dětí náhodou odhalí organizovanou skupinku pašeráků cizokrajného ptactva a pomůže k jejich dopadení. Nic ale není tak jasné, jak se na počátku zdálo, přestože vnímavému čtenáři neuniknou náznaky, díky nimž lze následný děj odhadovat.
Celkem uvěřitelně jsou také vykresleny postavy maloměstského prostředí, se svými každodenními starostmi. Nic není zbytečně idealizováno či přeháněno. Jediným zádrhelem v četbě může být místy nepřirozená stavba vět. Vzbuzuje pocit, že to autorka napsala tak, jak si představuje, že spolu asi mluví dnešní děti, a zároveň nechce zapomenout na hezký český jazyk. Některé formulace potom působí poněkud neobratně. Protože ale linie děje je svižná a obrazy se rychle střídají, čtenář se nenudí a občasné jazykové neladnosti mohou být odpuštěny.
Graficky je kniha přehledně členěná a ilustrace komiksového střihu ji vhodně doplňují a přitahují dětskou pozornost. Použití velkého množství různých druhů písma však působí trochu rušivě.
Vzhledem ke krátkému časovému období, které mají soutěžící od vyhlášení tématu k dispozici, si myslím, že se Iloně Fišerové podařilo napsat knihu, která se v moři nových titulů rozhodně neztratí a inspirace v ní můžeme najít dost. Dětem zase přinese dobrou zábavu a snad i poučení.

Ilona Fišerová, Na orlích křídlech
ilustroval Petr Morkes
nakladatelství Albatros, 110 str.

 

Kateřina Minková