Ani se nechce věřit, že je to už 10 let.

Tenkrát jsme ve Hvězdárně na Noci literatury přivítali herečku, paní Lubu Skořepovou, v bývalém železničním tunelu si vyslechli operní árie a shlédli výstavu mladých umělců a četlo se i v Baronce. Ale hlavně jsme putovali po zajímavých místech ve městě, kde jsme poslouchali úryvky z knih současných evropských autorů, a malý průvod návštěvníků došel dokonce až na Radobýl.

A co na účastníky mezinárodního happeningu čeká v tomto jubilejním roce? Společně navštívíme klub Nadačního fondu Delfín, podíváme se do coworkingového prostoru LitoHUB a po Máchových schodech seběhneme i do Svobodné základní školy, kde si kromě ukázek z knih budeme moci vyslechnout koncert žáků 8. třídy.

Mezi interprety nebudou chybět věrné stálice, Eva Andělová, Lukáš Fíla, Aleš Pařízek, Jakub Ružbatský, Karel František Tománek a Pavel Vágai. Opět za námi z Děčína přijede Doubravka Dostálová a nově vám budou číst také Tereza Špringlová a Matej Špringl. A protože to bude desátý ročník, můžete se těšit i na různá další překvapení.

V letošním literárním menu opět převažují autobiografie a jiné hluboké příběhy inspirované skutečnými událostmi. Uvedeme například román devadesátileté britské autorky Penelope Lively Měsíční tygr nebo prózu Garyho G. Steela Čhávata z manéže. Je škoda, že nemůžeme uvést všechny, protože se z nich opravdu těžko vybírá.

Letošní ročník bude stejně jako v posledních dvou letech otevírat Litoměřický knižní festival, na kterém nakladatelství Continual Progress představí lokální autory. Z našeho klubu to budou Ivo Chmelař a Jan Zelenka. Jejich čtení proběhne ve středu 20. září od 17. hodin v Knihovně K. H. Máchy a celá Noc literatury na něj plynule naváže.

Zaměstnankyním knihovny touto cestou děkujeme za velkou pomoc s přípravami.

Dík patří i všem dobrovolnicím Spolku Lipen, které už za ta léta prokázaly, že jsou opravdu sehraný tým.

Městu Litoměřice také děkujeme za finanční podporu celého projektu.

V mezinárodním měřítku akci organizují Česká centra ve spolupráci s EUNIC Praha (Asociace národních kulturních institutů zemí EU), zahraničními ambasádami v České republice a nakladatelstvím Labyrint.