Sotva jsem dočetla román italského současného spisovatele Gianrica Carofiglia Nevědomý svědek, jímž autor debutoval, měla jsem chuť přečíst si některé další jeho dílo. A sáhla jsem po knize s názvem Přechodné dokonalosti, která je čtvrtým volným pokračováním prvního románu.

Hlavním hrdinou je stále advokát Guido Guerrieri, sympatický muž, blížící se pětačtyřiceti letům věku. Zhruba uprostřed knihy se přiznává jedné ženě i čtenářům, že právničinu vystudoval náhodou, svou práci vždycky vnímal jako východisko z nouze a skoro se za ni stydí. Jedním dechem ale dodává, že vždycky měl problém přiznat sám před sebou, natož před ostatními, jak moc se mu jeho práce naopak líbí.

Tohle stálé pochybování a vyhodnocování vlastního života může být pro čtenáře inspirativní. Guido má své povolání rád, ale není s to se zbavit pocitu, že práce advokáta je morálně pofiderní. Na štěstí jsou situace, které tento pocit vyvažují a přinášejí uspokojení.

Na knize Přechodné dokonalosti je znát, že je čtvrtou v pořadí. Některé odstavce působí jako nadbytečné vycpávky. Třeba návraty do dětství, které děj zbrzdí a myšlenkami příliš neobohatí. Relaxační rozhovory hlavního hrdiny s boxovacím pytlem působí spíš trapně. Nejsou časté, ale lepší by bylo je vynechat. Guidovy zápletky se ženami také patří k slabším místům knihy. Nic objevného.

Přesto knížka zůstává poutavou detektivkou, i když na začátku poslední třetiny už s velkou pravděpodobností odhadnete vyústění. Děj se posunuje svižně, advokátův humor a pohled na svět pobaví i zaujme.

Osvěžující jsou občasné úvahy o světě. Jako třeba:

„Když se bavím s lidmi jako je Damiano Quintavalle – profesionální kriminálník, který žije z příjmů z trestné činnosti, ještě víc než obvykle pochybuju o své schopnosti rozumět světu a umět rozlišit takzvané dobro od takzvaného zla. Quintavalle je inteligentní mladý muž, pochází z normální rodiny, chodil na vysokou školu, sice ji nikdy nedokončil, ale čte noviny a občas přečte i nějakou knihu. A pak, jak řekla moje sekretářka Teresa, je sympatický, vtipný, aniž by byl vulgární. A dobře vychovaný. A slušný.

Ale povoláním je dealer kokainu.“

Kromě toho, že se hlavní hrdina blýskne zajímavými úvahami, tak stihne přijít na kloub zapeklitému případu. Takže se nebojte, knížka udrží čtenáře v napětí.

 

Autor románu Gianrico Carofiglio, narozený 1961, žije a pracuje v Itálii. Podílel se i na procesech s mafií, má z čeho čerpat náměty i charaktery lidí. Nyní pracuje jako soudce a senátor. Knihy jsou překládány do cizích jazyků. V Italii se vydalo přes tři miliony výtisků jeho knih. Příběhy advokáta Guerrieriho byly i zfilmovány.

 

Jméno autora: Gianrico Carofiglio
Název knihy: Přechodné dokonalosti
Překlad: Zuzana Jurková
Redaktorka: Olga Trávničková
Obálka a typografická úprava: Martin T. Pecina
Vydal Host – vydavatelství s.r.o. Radlas 5, Brno
Vydání první, počet stran 261

 

Jaroslava Černá